איך אורך של סרטון וידאו משפיע על הווירליות שלו?

לפי המסורת של פרסומות הווידאו, אסור שאורכו של סרטון פרסום יהיה יותר מ-30 שניות. מומחים רבים טוענים כי כשאנו צופים בסרטונים ארוכים, אחרי 90 שניות הקשב והריכוז שלנו מתקהים. מחקרים מראים ש-80% מהצופים ממקדים את תשומת לבם בסרטונים שאורכם בין 30 ל-60 שניות.i-want-my-m-tv-1256669-1280x850

אך ישנם גם נתונים שהאורך האופטימלי של סרטון פרסום הוא בין 15 ל-30 שניות. עםזאת, ידוע שישנם סרטונים ארוכים המושכים גם הם את תשומת הלב של הקהל. מכאן השאלה: איפה האמת? איזה אורך הוא האופטימלי לסרטון?

איננו רוצים לאכזב אתכם, אך מתברר שאין מתכון אחד. גם סרטונים שאורכם שנייה יכולים להפוך לפופולריים (כמו למשל הפרסומת של Miller High Life):


וגם סרטונים האורכים 2 דקות. מדי פעם קורה שסרטון שאורכו כ-7 דקות נהפך לפופולרי ו”מטייל” בכל העולם. יש משהו שהוא חשוב יותר מהאורך. הסרטון הזה, למשל, שאורכו 3 דקות צבר 60 מיליוני צפיות:

יש מומחים הטוענים שאם הצופה מפנה את תשומת לבו לאחר 15 שניות של צפייה, הפרסומת משעממת או אינה איכותית. פרסומת כזו אינה יכולה להפוך פתאום לווירלית. רק סרטונים המערבים רגשות נהפכים לפופולריים. פרסומת שבה הצופה מתמקד בעלילה, פרסומת היוצרת אמפתיות, הגורמת לו להרגיש משהו, נעשית פופולרית. פרסומת שאינה מחדשת ומשעממת לא תהפוך למבוקשת ולא תקדם את המוצר. הסרטון הזה, למשל יגרום לכם לחייך ואתם תראו אותו עד סופו:

כל חברה מציבה מטרות מסוימות לסרטון הפרסום. לעתים קרובות אורכה של הפרסומת תלוי בכמות המידע שחברה רוצה לספק על המוצר שלה. למשל, סיפור ייחודי של מותג יכול ליצור קשר בין המותג לצרכן, ולכן חשוב שפרסומת כזו לא תסתיים אחרי 5 שניות.

זכרו שההוצאה על פרסום וידאו באינטרנט קטנה יותר מההוצאה על פרסום בטלוויזיה. לכן המידע שבעבר ניסו לדחוס למשך 30-20 שניות, אפשר להפיק עכשיו באורך המתאים למפרסם. חשוב שתזכרו שעם התפתחות הפרסום, צצים כללים חדשים. היו מעניינים ואל תפחדו לנסות!

טעויות בהפקת סרטון פרסומת

whiskey-1564354-1278x1009פרסום הוא מנוע אדיר של מכירות, וכל מי שמוכר שירותים או מוצרים יודע שכדי להגדיל את המכירות יש לפרסם את המוצר. אך לא כל פרסומת משפיעה על הצרכן. לפעמים הפרסום יכול להפוך מכלי המקדם מכירות למוצר חסר תועלת ואפילו מזיק. זה קורה כשבתהליך ההפקה או המיקום של הפרסומת מתרחשות טעויות. אלו? על הטעויות האלה אנחנו רוצים לספר לכם.

טעויות בטרגטינג

target-acquired-1561556-1279x852

גם סרטון איכותי, מקורי ומעניין יכול להימצא במקום לא המתאים או בזמן הלא נכון. כשמפעילים קמפיין פרסום חשוב להבין איפה ומתי מתקבץ קהל היעד שלכם. ספק אם פרסומת לבובות ברבי מתאימה לאתר של רכבי ספורט. בפורטל כזה לא יבקרו אימהות לילדים קטנים, באתר זה יבקרו גברים שברובם הם רווקים ובלי ילדים. זה נכון גם, למשל, לפרסום של משלוחי פיצה. מה התכלית בשידור פרסומות לפיצה מרמת גן בבאר שבע? על הטרגטינג המכוון נכון להקיף את קהל היעד המתעניין במוצר שלכם. כדי למקם נכון את סרטון הפרסום רצוי וכדאי לפנות למומחים שיביאו בחשבון את כל הניואנסים, ויעשו כך שהפרסום יעבוד.

עומק הקשר

shaking-hands-1240911-1280x960

כדי לקדם מוצר חדש לא צריך להציף את הצרכן במידע רב. הגישה צריכה להיות מדודה ועקבית. אם תתנו לצרכן הפוטנציאלי מידע רב מדי (למשל, כתבות פרסום או תכניות), ספק אם הוא יתעמק בפרטי הפרטים של המוצר. הרי קודם הוא לא ידע דבר עליכם, מדוע שכעת יתעניין במוצרים שלכם? רצוי שהלקוח יכיר קודם את המותג. כלומר, יש להפוך את המותג לידוע יותר, ורק אחר כך אפשר להתחיל בהיכרות עמוקה ולהציע מידע מפורט יותר על שאר המוצרים.

תוכן עמוס מדי

weights-1556858-1279x1474

לעתים קרובות המפרסמים רוצים להעביר בסרטון אחד מידע רב על המוצר. הרצון הזה מובן, אך חשוב שלא להעמיס יותר מדי! כשהתוכן עמוס, הצופה הולך לאיבוד ולא יכול לתפוס את המסר העיקרי. אין צורך להביא בסרטון אחד מידע על כל המוצרים שלכם, התמקדו במשהו אחד. סרטון שאורכו כ-3-2 דקות שבו מובא מידע רחב על כל המוצרים שאתם מייצרים, יתקשה לקבל את אותה תשומת הלב כמו סרטון על מוצר אחד שאורכו 15 שניות.

פרסומת מיוחדת מדי

kings-peacock-1-1144342-1280x960

בזמן האחרון ממציאים מפיקי הפרסומות עלילה מקורית או מורכבת מדי, וזאת כדי לבלוט בין כל המתחרים. המפרסמים האלה מסתכנים, שכן הצופה המנוסה כבר התרגל לפרסומת “שוקית”, המרגיזה אותו, או שאינה מושכת אותו. פרסומת מורכבת מדי גם לא תזכה במבט אחד קטן של הצופה. החיים גם בלי הפרסומות המורכבות מלאים בבעיות הדורשות חשיבה ומאמץ.

פלגיאט

find-the-mistake-1426853

כשמפיקים פרסומת חשוב ליצור רעיון חדש ולא לחקות את הקיים. בפרסום של יוגורט, למשל, המפרסם רוצה להעביר לצופה מסר שהיוגורט שלו מועיל, טעים ובריא, אך המידע הזה מועבר על ידי כל יצרני היוגורטים בעולם. אין סיבה שכשמפיקים סרטון הוא יהיה דומה לפרסומת של החברה המתחרה, כי אז זו תהיה הפרסומת של המתחרה. לכן, עליכם ליצור משהו משלכם, מקורי, אך לא המוני, מעניין ועם זאת לא עמוס במידע.

פרסומות וידאו באינטרנט: איך תגדילו את הרווח שלכם ולא תפגעו בעסק?

10

סרט הווידאו הראשון שצולם למטרות פרסום יצא לאור ב-1897. תומס אדיסון היה זה שהפיק את הסרט למותג הסיגריות Admiral. אף שפרסום וידאו אינו נחשב לחדשני כל כך, בזמן האחרון הוא משתנה, מהפקות טלוויזיה יקרות לצורה נגישה יותר ומכוונת. הטכנולוגיות שהתפתחו אפשרו לעסקים קטנים ובינוניים לייצר ולהגיש את המוצר שלהם באמצעות הווידאו.

את הביקוש הגדול לווידאו אפשר להסביר בכך שהאדם שואף לדעת, לראות ולהבין בזמן קצר ובלי להתאמץ כלל. הווידאו בונה תמונה סופית, כך שאין צורך להשלימה, ולכן הווידאו תמיד נמצא כמה צעדים לפני הטקסט, ואין זה משנה אם זה טקסט פרסומי או רומן מפורסם.

בשירות האחסון של הווידאו הפופולרי ביותר, ה-YouTube, נרשמים כל יום 4 מיליארדי צפיות (23.01.2012). כמות המשתמשים הייחודיים של האתר בחודש היא 128 מיליון בארצות הברית ו-3.56 מיליון בישראל (2011). מכאן, לאוכלוסייה הזו של צופי התוכן הפרסומי אפשר להגיע בקלות רבה.

מה ההבדל בין פרסומת וידאו באינטרנט לפרסומת בטלוויזיה?

קיימים הבדלים רבים ומשמעותיים. אחד מהם הוא ה”דיאלוגיות”. שיחה עם טלוויזיה יכולה להיתפס כשלב התחלתי של סכיזופרניה. סרטון הממוקם, למשל ב-YouTube, מקבל מרגע שצופים בו תגובות רבות מתחת לחלון של נגן הווידאו. הדאגה ותשומת הלב הניתנים ללקוח הם ערובה להתפתחות מוצלחת של העסק. אם תשיבו לשאלות שיצוצו מתחת לחלון, לא רק שתקרבו את הלקוח למוצר, אלא גם תתפרסמו בקרב לקוחות פוטנציאליים.

אתרים שבהם משתפים בווידאו מאפשרים לעקוב אחרי כמות הצפיות ומיקום הצופה, וכן הם מאפשרים לראות את הצפיות לפי ימים ואת הרייטינג הכללי של הסרטון. אם נתמצא בנתונים הללו, נוכל לשנות מידית את התוכן הפרסומי, להעריך ביעילות את הסרטון ולחזות בהמרה (יחס המרה הוא היחס שבין כמות המבקרים הכללית באתר לבין כמות המבקרים שביצעו פעולה רצויה, קנייה או הזמנה).

אחד היתרונות הבולטים של פרסומות הווידאו באינטרנט הוא המחיר. אתר ה-YouTube מאפשר למקם את הסרטון העסקי בחינם. הקרנה של סרטון פרסום בטלוויזיה מוגבלת, ואילו הגישה לאתר מכוון היא עקבית וכמות הצפיות בו עולה. קצב העלייה של הצפיות הוא באחריותו של היוצר. אך יש דרך אחרת, והיא למקם את הפרסומת לפני סרטון אחר. השירות הזה הוא בתשלום, והוא דומה מאוד לטלוויזיה כי עד שלא תצפה בסרטון, לא תוכל לעבור לתוכן המעניין אותך. אולם השיטות האלה גרמו לתגובות שליליות אצל חלק נכבד מהמשתמשים משום שהאינטרנט הוא מרחב של חירות ושיתוף מידע מידי. לכן נשאלת השאלה איך אפשר לספק את הקהל הצרכני, ועם זאת להעלות את הרווחים של החברה?

איך להתחיל?

כשמפרסמים את העסק יש לברר מהו קהל היעד והמסר שאתה מעוניין להעביר. אתם יכולים לבחור את הסגנון היעיל ביותר על פי המטרות שנקבעו והדרך שבה יקודם הווידאו. עליכם לדמיין את הצופה שלכם ואת תגובתו לווידאו. אם, למשל, אתם עוסקים במלונאות, מטרת הפרסום שלכם אינה יכולה להתמקד רק בגיוס מידי של לקוחות, שכן סרטון קצר אינו יכול לגרום ללקוח פוטנציאלי לשכור חדר במלון שלכם. לכן, עליכם למשוך את הצופים לאתר שלכם או לתת להם מידע על איכות השירות שיעצב היוקרה שלכם בעיני הלקוח.

בחרו את הז’אנר

ללקוחות הפוטנציאליים המבקרים באתר שיתופי של וידאו שתי מטרות – לקבל מידע ולבלות. מטרה אחת אינה מבטלת את השנייה. בבחירת הז’אנר עליכם להביא בחשבון את שני הקריטריונים האלה.

סרטון מלמד – ייתכן שזו הבחירה הנגישה ביותר. מטרתה להציג מיד את המידע, וזאת כדי שהמשתמש יצפה בסרטון הזה. אם אתם מוכרים אלקטרוניקה הדורשת עיון במדריך למשתמש, ז’אנר מלמד הוא המתאים ביותר. יהיה נוח יותר ללקוח ללמוד איך להשתמש במשאבה באמצעות הסרטון מללמוד זאת באמצעות מדריכים מסובכים. דרך צפייה בסרטון-מדריך על משאבה, המוכר יוצר אמון בין הלקוח לחנות. אם בסוף הסרטון תוסיפו מידע על המבחר הגדול של המוצרים שבחנותכם והאחראיות שאתם מעניקים ללקוח, רוב צופי הסרטון יפנו אליכם כדי לקנות!

סרטון מלמד יכול לסקר את המוצר, והצפייה בו תאפשר ללקוח להגיע למסקנה סופית אם לרכוש אותו. כדאי לספר בסרטון על החסרונות המובהקים של המוצר (אם קיימים), שכן הכנות תיצור אמון. אתם יכולים לגוון בווידאו המלמד ולהציג את החברה, המוצר או השירות מנקודות שונות: אפשר להדגים מה כלול בערכה, להעביר דוח מהכנס שעבר כדי למשוך אנשים לאירוע הבא.

סרטון תדמית – מעצב את היוקרה של החברה שלכם ובנוסף נותן מידע. כשהלקוח צופה בסרטון עליו להבין מדוע דווקא המוצר או השירות שלכם הוגן וסביר. עליכם להציג את היתרונות שלכם שאינם קיימים אצל חברות אחרות, להציג את הייחודיות של השירות שלכם והחדשנות שבו. סרטון תדמית דורש להשקיע באיכות: בחיוניות ובהבעה של התמונה, בתסריט הלא שגרתי ובקול מצוין. אם נשפיע על החושים האסתטיים של הלקוח, הוא יתרשם לטובה מהחברה. צורות של הז’אנר יכולות להיות פרסומות-פרומו, ריאיון עם מומחה, או דוח וידאו.

סרטון פרסום – מתמקד בהצגת המוצר, השירות או המותג. הוא דומה לסרטון תדמית: אתם מעניקים הצעות מיוחדות ומדגישים את הייחודיות שלכם. באינטרנט נתקשה להשיג פופולריות בתשבחות עצמיות, לכן חשוב שסרטון הפרסום יהיה מעניין ומשעשע, וכן שישפיע על התודעה האסוציאטיבית של הצופה. המוצר שלכם צריך ליצור מחשבות נעימות, זיכרונות או רצונות אצל הלקוח. למשל, בית מלון יכול לגרום לאסוציאציות של ים, נופש ושאננות, חופש מטרחה יומיומית.

סרטון וירלי

אי אפשר לומר שווידאו וירלי הוא ז’אנר בפני עצמו. סרטון וירלי הוא אות הצטיינות וסטטוס. וירוס מתפשט בעצמו על ידי נגועים בזכות רצונם החופשי לשתף את האמוציות שלהם עם אחרים. סרטון וירלי אינו בהכרח פרסומי, אך הוא בולט ומרשים, פרובוקטיבי, מצחיק ומשעשע ונוגע ללב.

אדם המעוניין להפיק סרטון וירלי כאילו אמר: “אני אכתוב ספר גאוני, שיהפוך לרב מכר ואתעשר מיד!” בין הסרטונים ישראלים כמעט אין סרטונים וירלים. ישנה כמות מסוימת של סרטונים שיש להם יותר ממיליון צפיות, אך הם אינם מסחריים והם הופקו במקרה.

כדי להפיק סרטון וירלי יש צורך בכסף, ברעיון מבריק ובהפקה איכותית ומושלמת. גם אם תדקדקו בכל הדרישות האלה אי אפשר להבטיח שהסרטון יהפוך לווירלי. לו הייתה נוסחה בטוחה להצלחה היו משתמשים בה. אך אין ספק שסרטון מהסוג הזה הוא מושך ומעניין. יש לכם הזדמנות לספר על החברה שלכם לאלפי אנשים בפרק זמן קצר מאוד.

עם זאת, סרטון פופולרי יכול לגרום לתוצאות שאינן רצויות. סרטון שיוצר תגובות רגשיות רבות לא בהכרח ימשוך את תשומת הלב של הלקוחות למוצר. הוא יכול להיות יצירת אמנות, אך בסופו של דבר, הוא אינו קשור למותג שלכם. הצופה ייהנה מלצפות בסרטון, ומה בדיוק רצו לפרסם כבר לא יהיה חשוב. לכן כדאי  שהיתרונות האמנותיים של הסרטון ישרתו את המידע על המוצר ויציגו אותו ולא את הדרמה הנפרדת.

12

איך לקדם סרטון?

לפי נתונים של YouTube משתמשים מפסיקים לצפות בסרטון אחרי 10 שניות אם הוא אינו מעניין. לכן חשוב שהסרטון ימשוך את תשומת הלב ולא יהיה ארוך ומייגע. 60-30 שניות הן השילוב האידאלי של תוכן ולקוניות.

אפשר למקם את הווידאו במקומות שונים. אתרי האחסון של הווידאו היעילים ביותר הם YouTube ו-Vimeo. סרטון מאוחסן ב-YouTube לא יעמיס על האתר שלכם. בחרו אתרים למיקום הסרטונים לפי המטרות שקבעתם. הקפידו לבחור את מילות המפתח המתאימות, כתבו בכותרת את שם המוצר וערכו סיכום קצר. הביאו בחשבון באילו מילים ישתמשו בחיפוש.

אתרי שיתוף הווידאו מעמידים לרשותכם נתונים סטטיסטיים המתחלקים לשניים. לדוגמה, פרסומת המפרסמת חנות נעלים בחיפה מקבלת קהל מסוים, אך סטטיסטית רוב הצופים בה הם מהמרכז. מספיק לשנות במקרה הזה את התיוג של הערים המתאימות בצפון, וכמות הלקוחות הפוטנציאליים תגדל. זכרו להוסיף את כתובת אתר האינטרנט שלכם כדי להימנע ממכשולים מיותרים בעת מכירה או הזמנה מוצלחת.

סוד ההצלחה

סוד ההצלחה אינו תמיד ידוע, אך המלצות רבות הן שמקרבות להצלחה. לסיכום, אפשר לציין שהאינטרנט הוא טריטוריה שלה ביקוש לרעיונות אקטואליים, אמיצים ובלתי שגרתיים. אם שידור טלוויזיוני יכול להפיק תכנים בנאליים וגם תכניות מעניינות, ברשת הבעיה הזו נפתרת בלחיצה אחת. לכן הקריטריון העיקרי בהפקת סרטון מוצלח הוא מקוריות, איכות גבוהה וקידום מיומן.